הנדסת מכונות

הנדסת מכונות (בהתמחות מכטרוניקה)

 

מגמות מכטרוניקה בארץ מובילות את תחום הרובוטיקה. בתי ספר רבים משתתפים בתחרות המכטרוניקה הארצית, תחרות הרובונר, תחרות הרובוט-מלצר, תחרות ה- FRC ותחרות הרובוקאפ. להלן אתר העוסק בתכנון ובניית רובוטים.
אנו נמצאים בתקופה בה הטכנולוגיה משתנה תהליך דינמי בלתי פוסק, ויש לבחון ללא הרף את ההתפתחויות האחרונות כדי שנהיה בטוחים שהמושגים שאנו משתמשים בהם עדיין יישומים. תהליך זה בא לידי ביטוי בצורה החדה ביותר בתחום המכונות, מערכות מכניות שהיו מוכרות במשך שנים, עברו מטמורפוזה ורכיבים קלאסיים שהיו חלק אינטגרלי בכל מערכת פינו מקומם למערכות מכניות/אלקטרוניות/ממוחשבות דהיינו מערכות מכטרוניות.

מערכות אלו תופסות את מקומן לא רק בתעשיות עתירות ידע וטכנולוגיות חדישות, אלא במוצרי היום-יום שאנו משתמשים בהם, כמו: מצלמה, מזגן, מערכת אור-קוליות וכמובן במכונית שלנו, המכונית שהייתה מערכת מכנית על כל המשתמע מכך, הפכה למערכת היי-טק משוכללת הכוללת מיקרו מחשבים, מערכות פיקוד ובקרה משוכללות ביותר, השזורים בתוך מערכת מכנית חדשה.

הנדסה-1

מציאות זו המתוארת לעיל גרמה למעשה ל"מהפכה טכנולוגית חדשה" ששנתה את המהות התחומית הצרה, ויצרה גישה חדשה לטכנולוגיה, גישה המאחדת מספר תחומים טכנולוגיים מוכרים, ובונה מכלול בינתחומי חדש המאחד את המקצועות: מכונות, אלקטרוניקה, ומחשבים. מכלול זה נקרא בשם "מכטרוניקה", שם זה שלכאורה נשמע כשם חדש, מוכר למערכת התעשייה המודרנית הבינלאומית למעלה משלושים שנים.

 

עלינו להכיר בכך שתכני הלימוד במגמת הנדסת מכונות מבוססים על עקרונות המדע והטכנולוגיה המודרנית: לימודים בסביבה ממוחשבת ושימוש בתוכנות ומערכות מתקדמות ביותר, התכנים הנלמדים מבוססי מתמטיקה ומדע. 

 

תכנית הלימודים שנבנתה נשענת על מספר מאפיינים בסיסיים:

  1. הוראה מבוססת התנסות כדרך לימוד וחקירה של עקרונות טכנולוגיים.
  2. לימוד נושאים טכנולוגיים כשהתחומים  המדעיים מהווים חלק בלתי נפרד מהתכנים הנלמדים.
  3. למידה המתבצעת תוך ביצוע פרוייקטים קצרי מועד בשלב הראשון של הלימודים ועד לעבודת הגמר בתחום המכטרוניקה ברמה של 5 יח"ל בשלב המתקדם של הלימודים.
  4. הלימודים יתקיימו בצוותים, כל צוות למידה יקבל מטלות שיהיה עליו להשלימן כפרויקט משותף ולהציגו לכלל התלמידים והמורים.
  5. תלמידי המכטרוניקה משתתפים בתחרויות שונות ביניהן: FIRST,  רובונר ותחרות המכטרוניקה הארצית.

 

מבנה הלימודים במגמה

בחירה א  5 יח"ל – מדעים (פיזיקה, כימיה או ביולוגיה) או מדע וטכנולוגיה לכל

בחירה ב  5 יח"ל – מקצוע מוביל  – בקרת מערכות הנדסיות